Tvorba a vývoj web stránok.

Koľko je tá správna cena ? – koľko by ste zaplatili za vývoj a tvorbu web stránok.

21 Nov. 2010
Napísal Rado | Uvedené v: Tvorba e-shopu | Tvorba web stránok | | no comments

Svet internetu poskytuje vynikajúce možnosti pre podnikavých ľudí. Prvou skupinou sú tí, ktorí chcú svoju podnikateľskú činnosť rozšíriť prostredníctvom možností, ktoré internet ponúka. Tou druhou skupinou sú ľudia, ktorí budú svoju činnosť zakladať práve na tom, čo ponúka sieť sietí. Sem sa radí i naša spoločnosť StoSolutions zameraná na web design a web development. Teraz si trochu priblížime túto druhú skupinu.

Pokiaľ chcete svoje aktivity rozšíriť alebo presunúť do prostredia internetu, znamená to, že chcete, aby pre vás bola vytvorená vaša vlastná webstránka, na ktorej sa budete realizovať. Podnikateľ, ktorý chce byť úspešný, potrebuje kvalitnú webovú stránku, ktorú si vlastnými silami zrejme nezabezpečí. Ak by to aj dokázal, je veľmi pravdepodobné, že na také niečo jednoducho nebude mať dosť času. Tvorba webovej stránky a jej návrh je totiž náročný proces, ktorý si vyžaduje istý čas a ľudí kvalifikovaných v rôznych smeroch. Odtiaľ teda vychádza podskupina ľudí či vlastne osobitná skupina tých, bez ktorých by biznis na internete asi nefungoval.

Číslo udávajúce počet ľudí využívajúcich internet je slušne vysoké aj v rámci Slovenska, nehovoriac o zvyšku sveta. Vo svete ale biznis na webe, hlavne v západných krajinách a USA, funguje na vysoké obrázky už dlhší čas a konkurencia v oblasti s názvom tvorba webových stránok je zdatná, pričom Slovensko v oboch prípadoch dosť výrazne zaostáva. Dôvodov, prečo je tomu tak, je viacero, no najväčší vplyv na tento problém má charakter dopytu po takýchto službách. Slovenskí podnikatelia nie sú zbehlí v tejto problematike, tvorba webových stránok v ich očiach nie je nič, čo by bolo vysoko cenené a zdráhajú sa zaplatiť vyššiu cenu za kvalitný produkt. Ako sa to premieta do podmienok, ktoré majú u nás ľudia zameraní na web design a web development?

Aktuálne to na Slovensku vyzerá tak, že pokiaľ chce mať web developer a designer dostatok práce, musí svoju prácu ponúkať za mimoriadne nízku cenu. Následkom toho ale zákonite trpí kvalita vytváraných webových riešení. Pokiaľ ste na strane zadávateľa a prikláňate sa k čo najnižšej cene, ani náhodou to nie je také výhodné, ako sa zdá. V záujme slabo platených ľudí, ktorí vytvárajú a navrhujú webové stránky, je totiž urobiť ich čo najviac v čo najkratší čas, samozrejme často na úkor kvality. A dopad využívania webovej stránky nedostatočnej kvality sa po čase veľmi bolestivo prejaví. Tu nepomôže nič iné, len znova investovať do jej pretvorenia. Straty vyplývajúce z odlivu zákazníkov ku konkurenčným webstránkam ale budú páliť viac.

No dobre, vravíte a pýtate sa – koľko by mohla stáť kvalitne odvedená práca? Neodpovieme vám priamo, namiesto toho začneme malou úvahou s niekoľkými faktami. Tak po prvé, keď si vezmeme priemernú webovú stránku, tak jej tvorba môže zabrať desiatky hodín čistého času a to nehovoríme o práci jedného človeka. O tieto veci by sa mal starať tím ľudí, teda aspoň títo: programátor, ktorý sa stará o fyzické vytvorenie webstránky, potom grafik, ktorý sa postará o uvedenie grafického návrhu do praxe a ešte copywriter, ktorý vyhotoví texty pútavé pre čitateľa a zároveň „pútavé“ pre indexovacie roboty internetových vyhľadávačov ako napr. Google. Ak by mal toto všetko kvalitne zvládať jeden človek, musel by byť ozaj nesmierne talentovaný.. no ako dlho by mu to trvalo?

Takže základná pointa je v tom, že viac ľudí potrebuje viac peňazí. Ďalej, seriózna skupina ľudí ponúkajúca vývoj webových stránok na svoju prácu používa legálny software. Autor textov je v tomto nenáročný, postačí voľne šíriteľný textový editor. Programátor si teoreticky tiež vystačí s tým, čo je dostupné zdarma, prípadne s nástrojmi za malú sumu, ale grafik potrebuje kvalitný a drahý software. Na spracovanie obrázkov sa bežne využíva Adobe Photoshop. Pokiaľ je treba navrhnúť napr. logo, je potrebný iný druh grafického programu. Vhodná voľba – Adobe Illustrator. V spoločnom balíku vyjde tento software na tisíce euro. Isteže, existujú aj voľne šíriteľné alternatívy, tie ale, žiaľ, neposkytujú možnosti platených produktov. Ešte dodatok – v PC každého z členov tímu je samozrejmosťou riadne zakúpený operačný systém. To sú teda veľmi podstatné položky, ktoré zákonite dvíhajú výslednú cenu práce nahor. A samozrejme nie sú konečné. Ľudia, ktorí pracujú na webstránkach, požadujú i pokrytie nákladov za energiu, ktorú ich „stroje“ pri práci spotrebujú, ako aj ďalšie náklady spojené s prácou. Konečnou položkou je samotné ocenenie práce, ktoré tvorí zisk.

Čo z toho teda vyplýva? Pokiaľ chcete mať kvalitne vyhotovený web, rozhodne sa vyhnite prehnane ponukám typu tvorba webových stránok za dvojcifernú sumu – v konečnom dôsledku výrazne prerobíte. Serióznu ponuku môžete od ostatných rozlíšiť na základe overiteľných referencií. Seriózne štúdiá zaoberajúce sa tvorbou a návrhom webstránok vám tiež dokážu vytvoriť niekoľko rôznych predbežných návrhov, z ktorých si na začiatku môžete vybrať. To je obvykle prvá fáza tvorby. Keď si klient vyberie, grafik už podľa predlohy presne vie, čo má robiť. Nasleduje práca programátora, ktorý pripraví funkčnú stránku zobraziteľnú vo všetkých používaných webových prehliadačoch. Následne do nej umiestni všetok grafický a multimediálny obsah. Pred konečným odovzdaním práce zákazníkovi je samozrejmosťou jej dôkladné otestovanie. Keď je všetko pripravené, tím developerov zákazníka oboznámi s tým, ako pristupovať k webu, používať redakčný systém, vytvárať e-mailové kontá a podobne.

Práve toto všetko vám ponúka spoločnosť StoSolutions. Od počiatočnej fázy plánovania až po konečné riešenie (http://www.sto-solutions.co.uk/who-we-are/web-design-approach) sme s vami v neustálom kontakte, aby ste nám mohli poskytnúť názory a pripomienky k tvorbe pre vás tak dôležitého produktu. K dispozícii vám bude tím developerov a designerov s nesmiernymi skúsenosťami a úspechmi v tejto oblasti. Na kvalite práce našich ľudí si zakladáme, preto môžete očakávať výsledok, ktorý vás plne uspokojí.Comments are closed.

fabook twitter youtube linkedinn
go to top

Web design and development London Spojte sa s Nami


Môžeme vám pomôcť s vašim projektom. Kontaktujte nás pre bezplatnú konzultáciu alebo cenový odhad.


Tel : +421 907 091 335

email: info@sto-solutions.sk

skype: Sto-solutions

Pripojte sa do RSS feed rss feed

Webdesign a internetovy obchod Povedali o nás

1001 Inventions spustila ich Young Inventors Competition v máji 2010. Sto Solutions zabezpečila rýchlu, efektívnu službu a napriek nedostatku času bola naša nová web stránka spustená ešte pred začiatkom súťaže. Sme veľmi vďačný

Junaid Abbas Bhatti - Marketing

StoSolutions nám poskytla profesionálne služby očakávanej kvality. Boli neuveriteľne ochotní a prístupní počas celého vývoja našej web stránky. Ďakujeme vám veľmi pekne, StoSolutions!

Anita August - Chief Executive

Už od prvého kontaktu so StoSolutions až po uvedenie web stránky do ostrej prevádzky poskytovala StoSolutions výborné služby a preukázala sa ako excelentná spoločnosť, s ktorou sa excelentne spolupracovalo. Veľmi pekne ďakujem za vašu pomoc.

Michal Duda - Managing director

Ďakujem vám, StoSolutions... vždy ste ma udržiavali v obraze a reagovali okamžite na moje požiadavky. EXCELENTNÝ a moderný design a vývoj! Ďakujem vám ešte raz.

Fero Danis – Extreme construction

© 2010 Sto Solutions All Rights Reserved | site map | tvorba web stránok | e-shopy | redakčný systém (CMS) | tvorba www stranok